8. hudební festival

8. hudební festival u sv. Ludmily v Praze na Chvalech

Letošní ročník připomene dvě významná výročí. Před 180 lety, v roce 1841 (8. září) se narodil jeden z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů Antonín Dvořák.

Zahajovací koncert, který se uskuteční v pátek 17. září v kostele sv. Ludmily, připomene tohoto velikána jistě důstojným způsobem. Vystoupí přední český barytonista a držitel Ceny Thálie za rok 1999 Roman Janál spolu s varhanicí pražské svatojakubské baziliky Irenou Chřibkovou. Kromě Tří duchovních zpěvů zazní také kompletní cyklus Biblických písní, které patří k nejznámějším ale také nejniternějším Dvořákovým duchovním dílům.

Druhý festivalový koncert proběhne již tradičně na Chvalském zámku 24. září. Letos vystoupí dechový soubor Alinde Quintet, který tvoří mladí hudebníci spolupracující od roku 2019: Anna Talácková (flétna), Barbora Trnčíková (hoboj), David Šimeček (klarinet), Kryštof Koska (lesní roh), Petr Sedlák (fagot).

Závěrečný koncert festivalu připomene letošní velké svatoludmilské výročí (1100. výročí od zavraždění svaté Ludmily, první české i slovanské světice, babičky sv. Václava a také patronky chvalského kostela). Pozvání k účinkování do kostela sv. Ludmily přijal významný český soubor Tiburtina věnující se špičkové interpretaci gregoriánského chorálu a středověkého vícehlasu. Soubor představí tradici českého muzikantství sahající hluboko do 11. století, zejména do prostředí klášterů, bazilik a kostelů, kde bylo intenzivně rozvíjeno vědění a umělecká tvořivost. Zpěvy vzniklé k oslavě dvou nejuctívanějších českých světců sv. Ludmily a sv. Václava a k oslavě Panny Marie se budou střídat s varhanní hudbou významných představitelů Bachovské dynastie. Za chvalské varhany při tomto koncertu usedne Eva Bublová, laureátka řady mezinárodních varhanních soutěží.

Začátek všech koncertů je ve 20.00h, od 19.30 bude před každým koncert příležitost k neformálnímu setkání při sklence vína.

Program si můžete stáhnout / přečíst ZDE.

8. hudební festival

8. hudební festival u sv. Ludmily v Praze na Chvalech

Program si můžete stáhnout / přečíst ZDE.